Las w szkle - czyli Urban Jungle w słoiku
Moda na trzymanie roślin doniczkowych przyszła wraz ze stylem Urban Jungle wprowadzającym do wnętrz żywe kolory i roślinne motywy. W parze z roślinnym deseniem i kolorystyką idą żywe rośliny -najlepiej w dużej ilości. Od pokaźnych pojedynczych okazów do zróżnicowanych kompozycji roślinnych – każda forma roślinności jest tutaj mile widziana. Odmianą dla tradycyjnych roślin doniczkowych mogą okazać się kompozycje roślinne w szklanych naczyniach tzw. lasy w szkle.
Uprawą roślin doniczkowych zajmowały się już nasze babcie i chociaż trzymanie roślin w domu może niektórym kojarzyć się z czasami PRL-u jest to rosnący w siłę trend. Hodowla roślin domowych dla niektórych stała się wręcz stylem życia. Nic dziwnego, bo rośliny upiększają otoczenie i poprawiają nasze samopoczucie, a produkując tlen i oczyszczając powietrze z toksyn mają zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Popularny dzisiaj styl Urban Jungle (ang. miejska dżungla) wprowadza do wnętrz żywe, wyraziste kolory i roślinne motywy. Mile widziane, a wręcz pożądane są tutaj żywe rośliny, które możemy postawić w grupach tworząc ciekawą kompozycję. Atrakcyjną formą dekoracji roślinnej są też kultowe już lasy w szkle, które możemy kupić gotowe lub wykonać samodzielnie małym nakładem pracy.
Co się kryje pod tajemniczą nazwą 'las w szkle'?
Las w szkle jest to kompozycja z roślin stworzona i hodowana w szklanym, zamkniętym naczyniu. Wyglądem swym przypomina miniaturowy ogród lub las – stąd nazwa. Na dnie naczynia umieszczone są warstwy drenażowe i odpowiednia gleba oraz oczywiście rośliny, a jako dopełnienie kompozycji używa się różnych dodatków.
Jak się okazuje lasy w szkle nie są żadną nowością i zostały one odkryte i rozsławione już dawno temu. Powstanie lasów w szkle przypisuje się angielskiemu lekarzowi i naukowcowi Nathanielowi Bagshaw Ward. Jego pasją była botanika i entomologia. Posiadał swoje herbarium, gdzie kolekcjonował różne gatunki ziół, ponadto hodował on ćmy, których kokony trzymał w zamkniętych butelkach. Pewnego razu w jednej z butelek przypadkiem znalazła się ziemia, w której jak się okazało były nasiona paproci i trawy, z których wyrosły rośliny. Po 4 latach rośliny zwiędły w wyniku nieszczelności butelki spowodowanej rdzą zakrętki. Zaciekawiony tym faktem Ward zlecił stolarzowi zrobienie szczelnej, drewnianej skrzyni z szybami i powtórzył eksperyment umieszczając rośliny w butelce. Gdy okazało się że te żyją, Dr. Ward opublikował szczegóły swojego eksperymentu, które zostały opisane w jego książce w 1842 roku. Skrzynię tą nazwano potem skrzynią Warda i powszechnie wykorzystywano do przewozu i hodowli roślin w różnych częściach świata.
Lasy w szkle spodobają się nie tylko miłośnikom stylu miejskiej dżungli. Jest to doskonała dekoracja dla każdego kto kocha rośliny, ale ich tradycyjna uprawa sprawia mu trudności lub po prostu nie ma na nią czasu. Lasy w szkle szczelnie zamknięte korkiem tworzą wewnątrz swoisty mikroklimat, dzięki czemu nie wymagają stałego podlewania. Jedyną pielęgnację takiej dekoracji stanowi zraszanie lub skąpe podlewanie oraz wietrzenie słoja raz na jakiś czas.
Jak zrobić las w szkle?
W celu samodzielnego stworzenia takiego lasu należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Na rynku dostępne są gotowe zestawy, które ułatwią cały proces i jedyna rzeczą, o którą będzie należało się martwić będzie dobór roślin oraz dodatków. Takie zestawy polecamy zwłaszcza dla osób początkujących, które planują stworzyć swój pierwszy ogród w szkle.
Jeżeli jednak chcesz wykonać wszystko od podstaw oto czego będziesz potrzebował.
Po pierwsze odpowiedni słój zaopatrzony w korek. W zależności od tego jaki mini ogród chcesz wykonać takie dobierasz naczynie. Może być ono kolumnowe i wysokie, niskie, masywne i szerokie lub zaokrąglone i płaskie. Wszystko zależy od Twoich preferencji. W przypadku, gdy planujesz zrobić ogród sukulentów dobrym rozwiązaniem może okazać się naczynie otwarte – bez korka, gdyż rośliny takie nie przepadają za dużą wilgocią i mogą ulec gniciu.
Las w Szkle DIY Zrób to Sam
Mając już naczynie wybieramy rośliny. Jest to najważniejszy etap tworzenia lasu w szkle. Chcąc stworzyć prawdziwy mini ekosystem zamknięty w słoju wybieramy rośliny wilgociolubne. Należy do nich większość roślin doniczkowych. Dużą popularnością cieszą się fittonie, asparagusy, mini paprocie, trzykrotki, peperomie, czy skrzydłokwiaty. Należy pamiętać, by wybierać raczej rośliny niewymagające i łatwe w uprawie. Do otwartego mini ogrodu nadadzą się wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty. Sadząc las w słoiku, upewnij się, że wszystkie rośliny mają podobne wymagania co do temperatury, wilgotności i gleby. Zwróć szczególną uwagę na ich wielkość, wybierając te, które będą najlepiej pasować do wysokości dostępnych słojów (przykład: rośliny szybkorosnące powinny mieć wyższy słój).
Ważne jest prawidłowe stworzenie podłoża dla roślin i odpowiednia ziemia. Dobieramy ją do wybranych przez nas roślin, tak więc kaktus powinien otrzymać podłoże do sukulentów, orchidea – do storczyków itd. Niezbędny tutaj będzie keramzyt i różne kruszywa, żwirki, czy piasek. Posłużą one jako warstwa drenażowa. Z ich pomocą stworzymy również ciekawą wielowarstwową kompozycję, która dodatkowo będzie zdobić nasz las w szkle. Tutaj wszystko zależy od naszej pomysłowości. W przypadku robienia zamkniętego lasu w szkle poleca się zastosować węgiel aktywny, który dodajemy przed nasypaniem ziemi. Ma on zapobiec powstawaniu pleśni w Twoim lesie.
Na koniec wybieramy materiały dodatkowe takie jak np. mchy, kamienie, gałązki, kora, szyszki, muszelki, czy też bardziej wymyślne figurki, domki itp. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Zwróćmy jednak uwagę na to z jakiego źródła one pochodzą. Gałązki i mech przyniesione z dworu mogą zawierać patogeny, które zakażą nasze rośliny i spowodują zniszczenie i zgnicie naszej dekoracji. Pamiętajmy również, że wykopywanie roślin czy wynoszenie wszelkiego rodzaju rzeczy z lasów państwowych jest niezgodne z prawem.
Szklane Terrarium Las w Szkle
Przy pracy nad naszym minilasem przydatne mogą okazać się miniaturowe narzędzia takie jak małe grabki i łopatki na teleskopowych rączkach, czy też długie pęsety niezbędne przy umieszczaniu małych dekoracji.
Mając zgromadzone wszystkie potrzebne rzeczy możesz zaczynać pracę nad swoim lasem w szkle korzystając z naszego małego instruktażu.
Co potrzeba by wykonać las w szkle?
Komentarze
Jeszcze nie ma komentarzy!
Zostaw swój komentarz!