Zioła z domowe apteczki
Stosowanie różnych ziół urozmaica nasze posiłki o walory smakowe nadając im niepowtarzalny aromat i smak. Jednak służą nam one nie tylko jako przyprawa. Wiele z nich stosowanych jest do przyrządzania naparów, odwarów, nalewek, czy też dodawana jest przez nas do kąpieli. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, które z nich możesz zastosować nie tylko podczas gotowania koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Zioła odznaczają się nie tylko walorami smakowymi – mogą dostarczać nam również cennych składników odżywczych oraz wspomagać nasz organizm. Od wieków zioła stosowane były w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Kiedyś medycyna nie była rozwinięta na takim poziome jak dziś i rośliny lecznicze stanowiły główne lekarstwo w przypadku wystąpienia jakiejś choroby. Teraz ziół używa się głównie jako dodatku, który ma jedynie wspomagać kurację leczniczą. Szeroki zakres zastosowania ziół sprawia jednak, że stanowią one dla nas doskonałą podporę naszego zdrowia i nie powinniśmy z nich całkowicie rezygnować.
Substancje pochodzące z ziół mają różnorodne właściwości – mogą wspomagać pracę naszego układu trawiennego, działać uspokajająco czy kojąco na skórę. Wiele z nich jest poddawana procesom, w których izolowane są z nich związki czynne odpowiadające za konkretne działanie. Służą one następnie przy produkcji leków i preparatów zwalczających różne choroby. Pamiętajmy jednak, że zioła nie zastąpią diagnozy i zaleceń lekarza. Nie polecamy stosowania dużej ilości różnych ziół w celu wyleczenia się z jakiejś choroby, jednak wypicie ziołowej herbatki od czasu do czasu będzie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Przedstawiamy kilka popularnych gatunków ziół o leczniczych właściwościach. Możesz je hodować nawet na kuchennym parapecie, by mieć je zawsze pod ręką!
MIĘTA PIEPRZOWA (Mentha x piperita)
Mięta jest silnie rozrastającą się rośliną wieloletnią o walorach smakowych i leczniczych, Nadaje się do uprawy domowej i ogrodowej. Stale uszczykiwana będzie się szybko rozrastać. Wykorzystujemy liście i całe ziele mięty.
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru, dobrze nawodnione ale nie podmokłe.
Gleba: żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń i materię organiczną, pH 6-7,5, najlepsze gleby pod uprawę do czarnoziemy, czarne ziemie, gleby torfowe z torfów niskich, lessy, gleby brunatne.
Temperatura: jest dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych, zagrażać jej mogą ostre i bezśnieżne zimy, jednak zazwyczaj na wiosnę z jej podziemnych rozłogów powstają młode rośliny.
Zastosowanie: w kulinariach jako dodatek do sałatek, deserów, drinków, w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym – można ją znaleźć m. in. w składach preparatów do higieny jamy ustnej, w dezodorantach, w przemyśle spirytusowym do aromatyzowania alkoholi. Popularnie stosowana jest też w ziołolecznictwie i przy produkcji farmaceutyków. Stosuje się ją przede wszystkim w schorzeniach układu pokarmowego.
Właściwości: uspokajające, hipotensyjne (obniża ciśnienie krwi), przeciwwymiotne, rozkurczowe, wiatropędne, wykrztuśne, odkażające, żółciopędne, przeciwzapalne
MELISA LEKARSKA (Melissa officinalis)
Bylina o czterokanciastej, rozgałęzionej łodydze. Wydziela intensywny cytrynowy aromat. Chociaż pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego dobrze odnajduje się w polskich warunkach i może być hodowana z powodzeniem również w gruncie. Wykorzystujemy jej liść oraz ziele, które zbiera się sukcesywnie ( jeżeli zależy nam na większej zawartości składników leczniczych melisę najlepiej zbierać na początku kwitnienia).
Stanowisko: słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.
Gleba: żyzna, wilgotna, bogata w wapń i materię organiczną. Do uprawy w gruncie najlepsze będą czarnoziemy, lessy, rędziny, gleby piaszczysto-gliniaste o pH 6,6-7,2.
Temperatura: uprawiana w gruncie w mroźne i bezśnieżne zimy może wymarzać, zwłaszcza gdy jest hodowana na nieodpowiednim stanowisku o suchej i ciężkiej glebie.
Zastosowanie: melisa znalazła zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. Wchodzi ona w skład preparatów stosowanych w leczeniu czyraków i opryszczki, można ją również znaleźć w płynach do płukania jamy ustnej stosowanych w leczeniu zapalenia dziąseł. Mieszanki ziołowe z zawartością melisy pomagają zwalczać stany skurczowe jelit i dróg żółciowych, uspokajają w stanach pobudzenia nerwowego, wspomagają leczenie bezsenności i nerwicy wegetatywnej. Melisę stosuje się również w przemyśle spożywczym i spirytusowym do aromatyzowania potraw, napojów i alkoholi.
Właściwości: uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwskurczowe, przeciwdrobnoustrojowe, lekkie przeciwgrzybicze
SZAŁWIA LEKARSKA (Salvia officinalis)
Szałwia jest półkrzewem dorastającym do 40-80cm o jajowatolancetowatych pokrytych szarawym kutnerem liściach. Ma aromatyczny, kamforowy aromat. Jej surowcem jest przede wszystkim liść. Z jej ziela pozyskujemy cenny olejek eteryczny.
Stanowisko: ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru
Gleba: żyzna, ciepła, przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, najlepsze będą rędziny, borowiny, lessy
Temperatura: ma duże wymagania cieplne, problem z wymarzaniem może pojawić się podczas mroźnych i bezśnieżnych zim w przypadku okrywy śnieżnej dorosłe rośliny wytrzymują niskie temperatury
Zastosowanie: szałwia jest popularną przyprawą stosowaną do zup, sosów i potraw mięsnych. W kosmetyce stosowana do leczenia trądziku i zapalenia mieszków włosowych. Występuje w preparatach do włosów, w dezodorantach, preparatach do higieny jamy ustnej. Napary z szałwii stosuje się do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła
Właściwości: przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwcukrzycowe, przeciwpotne
Komentarze
Jeszcze nie ma komentarzy!
Zostaw swój komentarz!